Największe zainteresowanie właścicieli użytków zielonych wzbudzają maszyny do ich zagospodarowania: kosiarki dyskowe, zgrabiarki karuzelowe, owijarki samozaładowcze, przetrząsacze pokosów, prasy belujące oraz rozsiewacze nawozów. Wynika to z faktu, że właśnie te maszyny najbardziej przyspieszają wykonywanie zadań w gospodarstwie oraz zmniejszają nakład pracy fizycznej.

 

Rozsiewacze nawozów

rozsiewacze nawozówMaszynami niezbędnymi do wiosennego zasilania użytków zielonych są rozsiewacze nawozów. Pronar produkuje następujące rozsiewacze: FD1-M03L, FD1-M05L oraz FD2-M10. Są to maszyny jedno- i dwutarczowe, charakteryzujące się prostą obsługą oraz dużą wytrzymałością. Do zalet pierwszych dwóch modeli możemy zaliczyć bardzo atrakcyjne ceny oraz ich lekkie konstrukcje, ułatwiające agregowanie z ciągnikami o niedużej mocy. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu tarczy, szerokość rozrzutu nawozów sięga nawet 14 m, a sterowanie ich dawkowaniem odbywa się za pomocą obsługiwanej z kabiny ciągnika dźwigni.
Natomiast rozsiewacz FD2-M10 został skonstruowany z myślą o gospodarstwach potrzebujących maszyn o większej wydajności. Wyposażono go w dwukomorowy oraz dwutalerzowy kosz zasypowy o pojemności 1000 kg i szerokości wysiewu 10-24 m.

Kosiarki dyskowe

kosiarki dyskoweZbiór zielonek, w tym traw, muszą poprzedzać sianokosy. Stąd też szeroka oferta Pronaru, ułatwiająca wybór maszyny najlepiej dopasowanej do areału danego gospodarstwa i użytkowanych w nim ciągników. Kosiarki dyskowe tylne Pronaru – PDK220, PDT260, PDT300 i PDT340 – są zbudowane w oparciu o listwę tnącą PRONAR o wysokiej wytrzymałości z dodatkowym, zamkniętym w korpusie listwy, profilem usztywniającym. Optymalna pojemność mis olejowych listew zapewnia ich właściwe chłodzenie. Listwy są również wyposażone w system szybkiej wymiany noży i w płozy ochronne, które zapobiegają ich ścieraniu.
W ofercie Pronaru dostępne są również kosiarki PDT260C i PDT300C, wyposażone w kondycjoner, który – poprzez niszczenie w źdźbłach traw warstwy woskowatej – przyspiesza ich wysychanie. To z kolei eliminuje potrzebę częstego używania przetrząsacza, a tym samym obniża koszty paliwa i pracy.
Oprócz kosiarek agregowanych z tyłu ciągnika, Pronar produkuje również maszyny agregowane z przodu: PDF300, PDF300C PDF301, PDF301C oraz PDF390.

kosiarki dyskoweRolnikom posiadającym duże areały użytków zielonych Pronar oferuje bardzo wydajny zestaw tylnych kosiarek PDD830 i PDD830C oraz czołowej – PDF300. Zestaw kosiarek PDD830 i PDD830C składa się z dwóch belek koszących (każda o szerokości roboczej 3 m) zamocowanych na jednej ramie. System zabezpieczenia hydraulicznego chroni maszyny przed uszkodzeniem w przypadku najechania na przeszkodę. Po dołączeniu do dwóch kosiarek czołowej PDF300 szerokość robocza całego zestawu wynosi aż 8,30 m.

Przetrząsacze

przetrząsaczeJeżeli zielonka ma być wysuszona, potrzebuje przewrócenia, a do tego świetnie nadają się przetrząsacze Pronaru: PWP460, PWP530, PWP770 oraz PWP900. Są to maszyny o solidnej konstrukcji i prostej obsłudze, które mogą być agregowane z każdym ciągnikiem, wyposażonym w układ zawieszenia kat. I i II. Liczba karuzel roztrząsających pokosy zielonki jest uzależniona od szerokości danego modelu i wynosi od 6 do 8 sztuk. Palce ramion są sprężyste, jednakowe dla prawych i lewych obrotów. Przekładnie w przetrząsaczach Pronaru są bezobsługowe, hermetycznie zamknięte i smarowane smarem stałym (tryby przekładni w kąpieli olejowej).

Zgrabiarki karuzelowe

zgrabiarki karuzeloweSkoszona, przetrzęsiona i wysuszona trawa nadaje się do zebrania. Dla ułatwienia tej czynności należy ją zgrabić. Znakomicie do tego nadają się zgrabiarki karuzelowe Pronaru o szerokości roboczej od 3 do 8 metrów: ZKP300, ZKP350, ZKP420, ZKP460T (z dyszlem łamanym) i ZKP800 (dwukaruzelowa).
Zgrabiarki karuzelowe Pronar to wydajne oraz bardzo proste w budowie i obsłudze maszyny, dające się agregować z większością obecnych na rynku ciągników. Podobnie jak przetrząsacze, oparte są na hermetycznie zamkniętych bezobsługowych przekładniach w kąpieli olejowej. W miarę wzrostu szerokości roboczej danego modelu wzrasta też liczba ramion zgrabiających (od 8 do 12), a na każdym zamontowano trzy lub cztery podwójne palce zgarniające.
Zgrabiarki karuzelowe Pronaru bardzo dobrze kopiują teren, co wiąże się z dokładnym zgrabianiem skoszonego materiału. Szczególnie wydajną i funkcjonalną maszyną jest zgrabiarka dwukaruzelowa ZKP800. Decyduje o tym zasilany z ciągnika system regulowania szerokości, której zakres wynosi od 7 do 8 m. System hydrauliczny ciągnika zapewnia również złożenie maszyny, co umożliwia jej transport.

Prasy belujące

prasy belująceKolejną ważną grupą maszyn pomagającą w zbiorze traw są prasy belujące. W ofercie Pronaru znajdują się prasy: Z500K, Z500R i Z500G. Są to stałokomorowe, nowoczesne i wydajne maszyny zapewniające wysoki stopień zgniotu zbieranego materiału (zarówno słomy, siana jak i masy zielonkawej). Prasa PRONAR Z500G najlepiej sprawdza się przy zbiorze traw i trzcin z terenów podmokłych i bagiennych. Zastosowany w niej gąsienicowy układ jezdny zapewnia bezproblemowe poruszanie się po tego typu terenach. Natomiast model Z500R wyposażono w rozdrabniający masę zielonkową rotor oraz podbieracz o szerokości roboczej większej niż w Z500K – 2035 mm.

Owijarki

owijarkiNa ostatnim etapie przygotowania paszy dla zwierząt pomocne są owijarki samozaładowcze Z245 oraz Z245/1, które sprawnie owijają baloty folią. Pierwszy z modeli jest wyposażony w boczne ramię, które pozwala je załadować bez zatrzymywania. Wyposażenie owijarki w licznik owinięć oraz rozdzielacz z hydraulicznym systemem sterowania, pozwalają regulować parametry pracy z kabiny ciągnika (możliwe jest również zamówienie maszyny z elektrycznym systemem sterowania). W drugiej z maszyn (owijarka Z245/1), w odróżnieniu od modelu Z245, można operować czołowym chwytakiem do bel. Cieszy się ona szczególnie dobra opinię wśród rolników, którzy na swoich użytkach nie mają dużej swobody manewrowania ciągnikiem z maszyną (np. działki są wąskie lub krótkie).