2018 rok to jeden z najważniejszych okresów w działalności firmy. W ciągu tych 12 miesięcy byliśmy świadkami wielu wyjątkowych wydarzeń, a w szczególności tego najważniejszego, podsumowującego 30 lat istnienia Pronaru.

Tak wyjątkowy jubileusz to świetna okazja do spojrzenia wstecz i przypomnienia sobie, co sprawiło, że firma Pronar jest tak silnym graczem na rynku.

30 lat firmy Pronar to naprawdę dużo czasu. Sukces nie przyszedł sam. Trzeba było na niego zapracować – i to bardzo ciężko. To, co stworzyliśmy razem ze wspólnikami, to była nasza wspólna misja. Mimo różnych przeciwności losu teraz w Polsce nie ma drugiej firmy z tak potężną bazą produkcyjną i tak dużym zapleczem jak nasze. Dzięki temu w 2018 roku udało nam się osiągnąć obroty na poziomie 800 mln zł, a zysk wyniósł 37 mln zł – trzy razy więcej niż rok wcześniej – mówi Sergiusz Martyniuk

Takie wyniki nie byłyby możliwe gdyby nie ciężka praca całego zespołu – także przy wielu znaczących imprezach targowych. Pronar jak co roku obecny był na tych najważniejszych w Polsce oraz za granicą.

Już w lutym przedstawiciele Pronaru z dumą prezentowali produkty firmy podczas Mazurskiego Agro Show w Ostródzie.

Niewiele później na półwyspie iberyjskim odbyły się targi FIMA, gdzie firmę reprezentowały Wydział Kół Tarczowych oraz Wydział Produkcji Osi i Układów Jezdnych.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w 2018 roku dla firmy Pronar były Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska IFAT w Monachium. Największe stoisko z Polski należało właśnie do nas. Prezentowane wyroby zainteresowały wielu odwiedzających – nie tylko z Europy, ale także Stanów Zjednoczonych czy Dalekiego Wschodu. Podkreślali oni wysoką jakość maszyn Pronaru, ich użyteczność i korzystnie skalkulowaną cenę.

W sezonie wiosennym, jak co roku, wszystkie Fabryczne Punkty Sprzedaży otworzyły swoje podwoje podczas Dni Otwartych. Setki obecnych oraz przyszłych klientów chętnie skorzystały z tej formy zapoznania się z nową ofertą, zakupu maszyn z atrakcyjnym rabatem czy części zamiennych oraz elementów dodatkowego wyposażenia.

Niezwykle ważnym wydarzeniem było otwarcie w czerwcu siódmego Fabrycznego Punktu Sprzedaży w Łanach niedaleko Lublina.

W 2018 roku Pronar na dobre zawładnął Szepietowem. W ciągu dwóch miesięcy pojawiliśmy się tam na dwóch bardzo ważnych imprezach – Zielonej Gali (gdzie pokazaliśmy nasze maszyny podczas pracy) oraz Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych (Pronar był tu głównym sponsorem ze stoiskiem o powierzchni ponad 2 tys. m2).

Październik był okresem szczególnie wytężonej pracy. Wszystko za sprawą największych targów ochrony środowiska w Europie Wschodniej – Pol-Eco System 2018 w Poznaniu. Jak co roku stoisko przyciągnęło z całego świata wielu zainteresowanych sprzętem recyklingowych firmy z Narwi oraz ważne osobistości – m.in. ministra środowiska Henryka Kowalczyka, który mógł na własne oczy przekonać się o skali działalności Pronaru.

 

Zaledwie kilka dni później w Bolonii, we Włoszech, nasi pracownicy zaprezentowali ofertę Wydziału Kół Tarczowych podczas targów EIMA.

Rok zakończyliśmy naprawdę doborowo, bo Narodową Wystawą Rolniczą w Poznaniu, która odbyła się z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Stoisko Pronaru, gdzie zaprezentowano samozbierającą przyczepę do przewozu biomasy PRONAR T400R oraz ciągnik PRONAR 7150, odwiedził sam prezydent Andrzej Duda w towarzystwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Ardanowskiego.

 

W ciągu roku odbyło się także wiele dni otwartych oraz targów, które organizowaliśmy razem z najlepszymi dilerami – nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Wszystko po to, żeby być jeszcze bliżej naszych wiernych klientów i pomóc podjąć decyzję tym przyszłym.

Ciężka praca zdecydowanie się opłaca. Potwierdzają to kolejne nagrody, które otrzymaliśmy w 2018 roku. Wśród nich znalazły się m.in. Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich za jednowałowy mobilny rozdrabniacz wolnoobrotowy PRONAR MRW 1.300, Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2018 w kategorii innowacje w przemyśle 4.0 czy Top Pracodawca za innowacyjność w produkcji oraz tworzenie szans dla osób, które szukają stałej i stabilnej pracy, a także za wprowadzenie programu wspomagającego doskonalenie pracowników. Z okazji 30-lecia istnienia firmy Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Przemyslaw Trawa wręczył Prezesowi Rady Właścicieli Sergiuszowi Martyniukowi statuetkę z gratulacjami z okazji wspaniałego jubileuszu.

Rok 2018 to także okres, kiedy Pronar zaskoczył swoich klientów licznymi nowościami. Zdecydowanie największą była stacjonarna linia do przetwarzania odpadów komunalnych. To kolejny krok milowy w działalności Pronaru w sektorze recyklingowym, gdzie wykorzystane zostanie bardzo bogate doświadczenie w konstruowaniu maszyn mobilnych. Oprócz linii do przetwarzania odpadów, w 2018 roku zaprezentowano jednowałowy mobilny rozdrabniacz wolnoobrotowy MRW 1.300, mobilny rozdrabniacz szybkoobrotowy MRS 1.53, mobilną przerzucarkę kompostu MBA 4512g, kanałową prasę belującą HPBK-67HA, nowe przenośniki taśmowe MPT 15g, MPT 18/1g, MPT 24/1g, kosiarkę rozdrabniającą KPR500, zgrabiarki dwukaruzelowe ZKP900D i ZKP801, wozy paszowe serii DVMP-T z taśmą wyładowczą, odśnieżarko-podmiatarkę ZM-28h, przyczepę paletową PT612L i przyczepę do przewozu bel T027M. Wiele maszyn zostało dodatkowo zmodyfikowanych aby jeszcze lepiej dopasować je do zmieniających się potrzeb klientów.

Do tak licznych sukcesów firmy przyłączyło się także Centrum Badawczo-Rozwojowe Pronaru. Jako jedna z jednostek organizacyjnych odpowiedzialnych za innowacyjność i postęp technologiczny, uzyskało pozytywną ocenę Polskiego Centrum Akredytacji. To pozwoliło rozszerzyć zakres akredytacji o badania trwałości metodami Rockwella, Brinella i Vickersa oraz udarności sposobem Charpy’ego, a także właściwości mechanicznych (statyczna próba rozciągania). Jest to kolejny krok, który umacnia pozycję CBR Pronaru jako wiarygodnego partnera w działalności badawczo-naukowej z bardzo szeroką ofertą.

Ciągły rozwój firmy oraz śmiałe plany będą realizowane przy udziale coraz większej liczby wykwalifikowanych pracowników. Dbamy o nich już na etapie nauki. Firma Pronar współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi oferując wsparcie merytoryczne uczniom, a także możliwość odbycia praktyk. Świadczy o tym choćby umowa podpisana z Politechniką Białostocką, w myśl której program studiów dualnych na kierunku elektrotechnika oprócz tradycyjnych zajęć na uczelni zakłada rozszerzoną część praktyczną realizowaną w Pronarze.

W rok 2019 rok wchodzimy jeszcze silniejsi. Już teraz co druga nowa przyczepa rolnicza w Polsce nosi logo Pronaru, co czyni nas zdecydowanym liderem tego segmentu. W Niemczech zajmujemy wysoką, bo drugą lokatę. Trzecie miejsce to z kolei nasza pozycja na światowym rynku produkcji kół tarczowych. Międzynarodowy charakter firmy podkreślają także zamówienia spływające z różnych części świata – od Europy, po Stany Zjednoczone czy Chiny.

Nadchodzące 12 miesięcy to kolejny ważny etap w działalności firmy Pronar.

W 2019 roku chcemy zwiększyć obroty i zarobić 80 mln zł. W 2020 planujemy zysk już na poziomie 100 mln zł. Wszystko m.in. dzięki jeszcze większym skupieniu się na sektorze recyklingowym oraz pozycji lidera w produkcji maszyn rolniczych, którą mamy zamiar cały czas umacniać. Mówiąc to jestem pewny w 100 proc., że z naszym tempem i dyscypliną nasze plany są jak najbardziej realne. My tworzymy zespół, a w zespole można zrobić wszystko – zapewnia Prezes Rady Właścicieli.

Za tymi słowami stajemy murem i jesteśmy pewni, że za rok poinformujemy o takich właśnie wynikach.