Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził we wtorek (08.06) Centrum Wystawowe Pronaru w Siemiatyczach. Po zapoznaniu się z tą ogromną i unikalną w skali europejskiej ekspozycją fabryczną, nie krył słów uznania dla tempa rozwoju firmy. Będący od wielu lat największym krajowym producentem maszyn rolniczych, recyklingowych i komunalnych Pronar został wskazany przez Prezydenta jako dowód, na to, że „Polak potrafi” odnieść sukces na światowym rynku, rywalizując z największymi graczami w swoich branżach.

Z racji wciąż panujących obostrzeń i względów bezpieczeństwa, wydarzenie miało charakter zamknięty. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty towarzyszył szef jego gabinetu Paweł Szrot oraz dwaj sekretarze stanu: Adam Kwiatkowski oraz Wojciech Kolarski. Obecni byli również Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, Bogdan Paszkowki, wojewoda podlaski oraz starosta siemiatycki Marek Bobel. Gości przywitał Sergiusz Martyniuk, prezes Pronaru i inicjator powstania tej ogromnej wystawy fabrycznej z rozmachem na skalę co najmniej europejską.

– Pronar był i jest firmą budowaną w oparciu wyłącznie o polski kapitał – podkreślał Sergiusz Martyniuk, prezes Rady Właścicieli Pronaru. – Ta inwestycja jest kolejnym etapem naszego rozwoju, gdyż dotąd to my jeździliśmy wystawiać nasze maszyny na największye światowe targi, za co płaciliśmy miliony złotych. I były to pieniądze, które zostawały za granicą. Teraz ta sytuacja się zmienia. Najpierw zainwestowaliśmy w infrastrukturę lotniczą i samoloty, a niedawno otworzyliśmy tę wystawę. Dzięki temu, to my stajemy się celem wizyt osób i firm zainteresowanych naszymi maszynami.

Prezes Martyniuk oprowadził gości po ekspozycji, która składa się z dwóch hal oraz wielohektarowego placu wystawowego. Hale – to przede wszystkim pokaz potęgi produkcyjnej Pronaru w dziedzinie komponentów, a w szczególności kluczowych elementów maszyn, jak np. pneumatyka i hydraulika, którą firma produkuje nie tylko na potrzeby własnych rozwiązań (np. przyczep), ale też eksportuje do licznych krajów.


Osobne ekspozycje mają również osie i układy jezdne oraz tworzywa sztuczne w szerokiej gamie: od małych elementów izolacyjnych, poprzez zbiorniki paliwa do nawet 20 000 l. Druga, mniejsza z hal została w całości poświęcona produkowanym przez firmę kołom tarczowym, w których produkcji – po ostatnich inwestycjach – została światowym wiceliderem.

Prezydent RP wraz z gośćmi zapoznali się również z budową produkowanych przez Pronar maszyn. Wśród nich komunalnych, jak np. wały kosiarek bijakowych, wykonane z różnych materiałów lemiesze czy szczotki wykorzystywane w zamiatarkach. Cześć poświęcona maszynom recyklingowym to m. in. elementy robocze przesiewaczy (bębny) i rozdrabniaczy (wały), silniki oraz makieta opracowywanych przez inżynierów Pronaru stacjonarnych linii do przetwarzania odpadów. Ekspozycja poświęcona maszynom rolniczym to „rozłożone na części” przyczepa i kosiarka dyskowa, których wszystkie elementy firma wytwarza sama. W tym stalowe profile burtowe, w które Pronar zaopatruje blisko 90 proc. polskiego rynku. Zaprezentowano również kilka modeli wózków widłowych powstających w ramach kooperacji z zagranicznym partnerem.


Po technologii i komponentach wizytowano wszystkie produkowane przez Pronar maszyny wystawione na 10-hektarowym placu. Tak rozległą przestrzeń podzielono na sektory odpowiadające rodzinom produktów firmy: od ponad 130 modeli przyczep różnej konstrukcji i przeznaczenia, poprzez maszyny rolnicze i komunalne, aż po najnowocześniejsze rozwiązania recyklingowe: rozdrabniacze, przesiewacze, przenośniki taśmowe i kanałową prasę belującą.

Dla ułatwienia gospodarz i goście poruszali się po placu elektrycznymi pojazdami. Zwiedzający, w tym również prezydent nie tylko z zaciekawieniem przyglądali się niektórym maszynom, ale też często dopytywali o szczegóły działania czy przeznaczenie.


Po krótkim spotkaniu w wąskim gronie, Prezydent RP zabrał głos podczas wystąpienia, na którym nie tylko docenił „galopujące” tempo rozwoju Pronaru, ale również postawił firmę za wzór globalnego sukcesu polskiego kapitału oraz myśli technicznej.

– Pronar należy dziś do grona największych firm w całym kraju – mówił Prezydent Andrzej Duda. – Zatrudniając prawie trzy tysiące osób pełni również ogromną rolę w społeczności całego regionu. Bardzo się cieszę, że są tu ogromne plany rozwojowe, że firma podchodzi do tego bardzo ambitnie. Chcę również bardzo podkreślić, że ta od samego początku, do cna polska firma należy do ścisłej światowej czołówki w swoich branżach. Życzyłbym sobie, aby cały region rozwijał się w takim tempie, jak rozwinął się Pronar.