Centrum Badawczo-Rozwojowe firmy Pronar przyciąga nie tylko znane firmy, ale także ważne osobistości. W ostatnim czasie odwiedził je dr Piotr Dardziński – sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wiceminister odpowiada w resorcie za innowacje oraz współpracę międzynarodową.

Pierwszym etapem było odwiedzenie fabryki w Siemiatyczach, gdzie czekał na niego Prezes Rady Właścicieli Pronaru Sergiusz Martyniuk. Wiceminister mógł zobaczyć jak powstają nowoczesne maszyny recyklingowe, nad którymi pracowano w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Narwi. Kolejnym przystankiem była Hajnówka. Otwarta tam w październiku fabryka już niedługo stanie się kolejnym ważnym ośrodkiem naukowym w regionie pod znakiem Pronaru. Wszystko przez planowane otwarcie działu badawczo-rozwojowego razem z prototypownią. Będą tam prowadzone prace związane z układami jezdnymi oraz przekładniami.

Ostatnim etapem wizyty wiceministra Dardzińskiego było zwiedzanie fabryki w Narwi. Gość mógł zobaczyć jak powstają światowej klasy siłowniki, elementy pneumatyki i hydrauliki, przyczepy czy koła tarczowe. Finałem było zwiedzanie Centrum Badawczo-Rozwojowego i spotkanie z kadrą inżynierską na sali konferencyjnej.

Dr Piotr Dardziński gratulował panu Prezesowi, a także wszystkim, którzy pracują w CBR.

– To jest naprawdę bardzo wysoki poziom. W niewielu firmach w Polsce takie centra działają – a jeśli tak to w zupełnie innych branżach. Polska gospodarka może rozwijać się tylko i wyłącznie dzięki temu, że istnieją przedsiębiorstwa, które chcą robić coś, czego inni jeszcze nie potrafią – mówił wiceminister.

Podczas krótkiego przemówienia wiceminister przedstawił ofertę, jaką Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma dla absolwentów uczelni wyższych, którzy chcą sięgnąć po stopień doktora. Przypomniał też o trzecim filarze programu ministra Jarosława Gowina czyli otwarcia nauki na społeczeństwo i gospodarkę.

Wizyty ważnych osób w Pronarze świetnie pokazują, że jest to firma licząca się zarówno w Polsce jak i za granicą. Cieszy też bezpośrednie wiązanie jej z innowacyjnością – czymś, na czym korzystają zwykli konsumenci, a pośrednio także środowisko naturalne.