W dniu 03.04.2024 Wicepremier i Minister Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, wraz z delegacją, odwiedził Centrum Wystawowe PRONAR oraz Fabrykę Maszyn Recyklingowych i Komunalnych w Siemiatyczach, a także fabryki w Narwi. Towarzyszyli mu Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stefan Krajewski, oraz Liderka Listy do Sejmiku z ramienia PSL, Agnieszka Zawistowska.

Wizyta Wicepremiera Kosiniaka-Kamysza w firmie PRONAR była okazją do podkreślenia znaczenia polskiego przemysłu i jego potencjału na rynku krajowym i międzynarodowym.

Pierwszym punktem spotkania była wizyta w Centrum Wystawowym PRONAR w Siemiatyczach – obiekcie unikalnym w skali europejskiej. W nim zaproszeni goście zapoznali się z bogatą, ponad 35-letnią historią firmy oraz poznali wszystkie produkowane przez PRONAR maszyny recyklingowe, komunalne i rolnicze, a także bogatą ofertę elementów układów hydraulicznych i pneumatycznych, osi i układów przeniesienia napędu, tworzyw sztucznych i kół tarczowych, w których to produkcji PRONAR jest światowym wiceliderem. Goście zwiedzili także hale produkcyjne, w których powstają maszyny recyklingowe oraz poznali wszystkie nowoczesne technologie produkcyjne – od cięcia stali, przez zrobotyzowane spawanie, automatyczne malowanie, na montażu kończąc.

Wizyta w Narwi rozpoczęła się od zwiedzania nowej Fabryki Wydziału Kół Tarczowych, oficjalnie otwartej z końcem listopada 2023 roku. Wysoki stopień automatyzacji produkcji, inteligentne linie malarskie i opracowane przez inżynierów PRONAR linie do formowania obręczy to tylko wybrane nowinki technologiczne, które wywarły na zaproszonych gościach szczególne wrażenie. Jak mówi Prezes Rady Właścicieli PRONAR Sergiusz Martyniuk: „Nic lepszego nie zostało wymyślone niż koło. Koła PRONAR napędzają zdecydowaną większość maszyn rolniczych i przemysłowych w ponad 80 krajach świata”.

Zarówno podczas wizyty w Siemiatyczach, jak i w Narwi, zaproszeni goście spotkali się z załogą firmy PRONAR.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział: „Musimy nasze wysiłki skierować na rzecz przemysłu zbrojeniowego. (…) W najbliższych miesiącach wiele firm będzie wykonywać dużo zadań dla polskiego wojska, dla przemysłu zbrojnego”.

Firma PRONAR, ze swoim parkiem maszynowym i całym zapleczem technologiczno-konstrukcyjnym jest w stanie odpowiedzieć na pojawiające się potrzeby produkcyjne. Delegacja była pod wrażeniem bogatej oferty PRONAR-u, wśród których są: ponad 150 modeli przyczep różnego przeznaczenia, kompletna gama linii maszyn zielonkowych, maszyny recyklingowe oraz maszyny komunalne do letniego i zimowego utrzymywania dróg.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stefan Krajewski – zaznaczył, że obecnie rolnictwo w Polsce znajduje się w trudnej sytuacji. Wyraził on swoje głębokie uznanie dla wszystkich polskich rolników, dziękując im za zaangażowanie oraz codzienny trud w budowę polskiego przemysłu rolniczego. Słowa uznania były także skierowane do Zarządu firmy PRONAR za tworzenie nie tylko miejsc pracy tysięcy pracowników, ale także budowanie polskiego przemysłu.

Obecność wysokiej rangi przedstawicieli rządu oraz ich zainteresowanie innowacyjnymi rozwiązaniami oraz potencjałem produkcyjnym firmy PRONAR podkreśla znaczenie polskiego przemysłu jako filara rozwoju gospodarczego kraju oraz stanowi istotny krok w kierunku budowania synergii między sektorem publicznym a prywatnym.