Jasny cel, odwaga i konsekwencja podczas podejmowania strategicznych decyzji oraz wizjonerskie myślenie – to główne składniki sukcesu Pronaru. 30 lat od jego powstania cały świat jest świadkiem, jak polska firma odnosi międzynarodowe sukcesy. Chcąc uczcić to wielkie święto, w Narwi, miejscu gdzie w 1988 roku powstawał Pronar, odbyły się wyjątkowe uroczystości.

Wśród znakomitych gości, którzy swoją obecnością uświetnili to niezwykłe wydarzenie byli m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicemarszałek woj. podlaskiego – Stanisław Derehajło. Specjalnie na obchody 30-lecia przybyli też przedstawiciele firm z ponad 40 krajów, z którymi Pronar współpracuje od lat.

Gości swoim przemówieniem przywitał Prezes Rady Właścicieli Sergiusz Martyniuk. Z wielką radością przyznał, że te urodziny przypominają po raz kolejny o czymś niezwykle ważnym:

– Gdy patrzę na 40 flag wywieszonych dziś wokół firmy, mam wrażenie, że przyjechali do nas kuzyni, rodzina, znajomi. A czym większa jest rodzina, tym większa jest siła firmy.

Podczas swojego wystąpienia Prezes Rady Właścicieli wspomniał nie tylko o historii, ale także o planach na przyszłość. Te przewidują wzrost obrotu firmy do nawet 1,5 mld zł (o blisko połowę więcej niż w 2018 roku).

Swoje słowa skierował do zebranych także wicepremier Jarosław Gowin, który chwalił innowacyjność firmy i gratulował ogromnego sukcesu – zarówno biznesowego jak i tego polegającego na stworzeniu unikalnych więzi z pracownikami i partnerami.

– W imieniu polskiego rządu, w imieniu państwa polskiego dziękuję za to, co Pan stworzył. Ta firma to dzieło, dzięki któremu Pan i Pana współpracownicy przejdziecie do historii Polski – mówił wicepremier.

Podczas uroczystości 20 pracowników Pronaru otrzymało odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” przyznawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 40 kolejnych uhonorowano okolicznościowymi złotymi i srebrnymi medalami. Wyróżnienia w postaci jubileuszowych statuetek otrzymali przedstawiciele kilkunastu firm, z którymi od lat trwa owocna współpraca. Wiele słów uznania płynęło także ze strony zaproszonych gości, którzy mieli okazję złożyć życzenia i przekazać pamiątki Prezesowi Rady Właścicieli.

Dalszą część obchodów uświetniły występy znanych i lubianych zespołów. Zaproszeni goście mogli obejrzeć m.in. Kurpie Zielone (podlaski, ludowy zespół taneczno-muzyczny), Lowzar (niezwykle energiczna czeczeńska grupa taneczna) czy Zimne Dranie (zespół akustyczny wykonujący znane polskie i zagraniczne szlagiery). Aż do niedzielnego wieczoru trwał rodzinny piknik, który tłumnie odwiedzili zarówno pracownicy jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Podczas 30-lecia nie zapomnieliśmy także o najmłodszych. Wszystkim zebranym dzieciom przygotowaliśmy szereg atrakcji m.in.: dmuchańce, basen z łódeczkami, malowanie twarzy, salon gier, gry i zabawy z animatorami. Najmłodsi mogli zmierzyć się z pajęczą siecią oraz nauczyć się dojenia krowy. Warsztaty taneczne prowadziła Mistrzyni Polski i v-ce Mistrzyni świata w hip- hopie. Malowanie na ogromnych zwojach papieru wyłoniło prawdziwe talenty. Swój pejzaż namalował także sam Prezes Rady Właścicieli Pan Sergiusz Martyniuk.

Dużą popularnością cieszyła się też specjalnie przygotowana z tej okazji wystawa. Na placu o powierzchni ponad kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych stał sprzęt pokazujący przekrój produkcji Pronaru. Znalazły się tam dziesiątki przyczep, maszyny do zbioru zielonki, sprzęt komunalny do letniego i zimowego utrzymania dróg, ciągniki, a także nowoczesne maszyny recyklingowe oraz koła tarczowe, kompletne układy jezdne i elementy pneumatyki i hydrauliki.

Uroczyste świętowanie 30 lat istnienia Pronaru na długo zapadnie w pamięci zarówno pracowników firmy jak i zaproszonych gości. Wszystkim dziękujemy za przybycie i mamy nadzieję, że spotkamy się na kolejnym jubileuszu, aby wspólnie świętować kolejne sukcesy.