Trudne pytania, ponad półtoragodzinna trasa ulicami Białegostoku, próba sprawnościowa i test wiedzy – tak w skrócie wyglądał rajd nawigacyjny JakTajmer organizowany przez klub „Moto Retro” i „Moto Retro Youngtimer Club”. Pronar wsparł tę ciekawą imprezę fundując nagrody dla uczestników.

W rajdzie wzięło udział ponad 20 załóg. Warunkiem koniecznym do spełnienia było zarejestrowanie się z autem, którego produkcję rozpoczęto przed 1990 rokiem. Na linii startu pod Muzeum na Węglowej w Białymstoku stanęły jednak także o wiele starsze auta jak Ford Consul, Karmann Ghia, Skoda 1000 MB czy DKW Munga. Mimo swojego wieku każdy startujący samochód zwracał uwagę wyjątkowo dobrym stanem.

Głównym zadaniem rajdu był przejazd ulicami Białegostoku zgodnie ze wskazówkami zawartymi w specjalnie przygotowanym opisie trasy i odpowiadanie na pytania z karty drogowej dotyczące mijanych po drodze obiektów. Każdy z uczestników musiał dotrzeć do ustalonych punktów kontrolnych o określonej godzinie. Za wszelkie uchybienia otrzymywał punkty karne. Po powrocie na miejsce startu na zmotoryzowanych czekała próba sprawnościowa polegająca na przejechaniu slalomu nie zrzucając przy tym piłeczki tenisowej z talerza umieszczonego na masce auta (tzw. próba Stewarta). Do klasyfikacji końcowej liczył się także ogólny test wiedzy. Ostateczne wyniki uwzględniały to, kto miał najmniej punktów karnych.

Pierwsze miejsce zajęła załoga pod wodzą Marcina w Nissanie Micra K10. Druga lokata przypadła Krzysztofowi z Volvo 480. Trzecie miejsce to Andrzej w DKW Munga. Wszyscy z nich dostali specjalnie przygotowane na tę okazję trofea oraz zestawy upominków od firmy Pronar.

I Rajd JakTajmera zakończył się dużym sukcesem. Była to niewątpliwie ciekawa okazja do spędzenia niedzieli. Uczestnicy zgodnie przyznawali, że impreza naprawdę się udała. Gratulujemy organizatorom!