2017 rok jest już historią. Początek 2018 to świetna okazja do podsumowania ważnych wydarzeń z ubiegłych 12 miesięcy u lidera branży z Podlasia – PRONARU. Tych nie brakowało.

PRONAR to jedna z nielicznych firm w skali światowej, która może pochwalić się uruchomieniem produkcji w dwóch fabrykach w ciągu zaledwie jednego roku. W marcu oficjalnie otwarto rozbudowaną fabrykę w Narewce, skąd na cały świat wyjeżdżają przyczepy wielkogabarytowe i wytwarzane są tarcze do kół. Niezwykłą uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in. wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski i starosta hajnowski Mirosław Romaniuk. Pojawili się także przedstawiciele służb mundurowych oraz duchowieństwo. Zaledwie kilka miesięcy później, w październiku, PRONAR otworzył siódmą zupełnie nową fabrykę – w Hajnówce. Na tym wyjątkowym wydarzeniu także pojawili się znakomici goście – m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel czy Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński. Przy tej okazji kilkudziesięciu pracownikom PRONARU wręczono medale „Zasłużony dla rolnictwa”.

W ciągu 12 miesięcy przedstawiciele firmy byli obecni na licznych targach na całym globie. Z silną reprezentacją odwiedziliśmy m.in. Agritechnicę w Hanowerze, CONEXPO-CON/AGG w Las Vegas, N-EXPO w Tokio czy Demopark w Eisenach. Maszyny PRONARU można też było podziwiać na licznych targach w Polsce. Firma z Narwi pojawiła się m.in. na Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie, Agroshow w Bednarach, POL-ECO System w Poznaniu czy Mazurskim Agroshow w Ostródzie. Za każdym razem produkty PRONARU cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony odwiedzających.

_01_7_

Z targami nieodzownie wiążą się nagrody. Rok 2017 obfitował w ważne wyróżnienia. Mobilny przenośnik taśmowy PRONAR MPT 18g otrzymał dwa Złote Medale. Pierwszy przyznano decyzją kapituły konkursu podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO System w Poznaniu, a drugi to zasługa internetowego głosowania „Wybór Konsumentów”. Zauważone zostały także niewątpliwe zalety mobilnego przesiewacza bębnowego MPB 20.55g. Za innowacyjność, energooszczędność, łatwość oraz bezpieczeństwo obsługi, a także uniwersalność Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu przyznał mu nagrodę „Wyrób na medal”.

2017 rok był kolejnym z rzędu, kiedy w 100 proc. polska firma z Narwi umacniała swoją pozycję jako lidera branży – nie tylko w kraju, ale i na świecie. Co druga rejestrowana przyczepa w Polsce to PRONAR, a w Niemczech jest to drugie miejsce na podium. Dzięki zaawansowanym i innowacyjnym rozwiązaniom produkcyjnym oraz wysokiej jakości PRONAR zajmuje trzecią lokatę w produkcji kół tarczowych na świecie. Eksport swoim zasięgiem objął już ponad 60 krajów. Tak znakomite osiągnięcia nie mogły przejść bez echa.

PRONAR znalazł się na pierwszym miejscu listy największych producentów maszyn rolniczych w Polsce w rankingu „Złota Setka Polskiego Rolnictwa” organizowanym przez tygodnik „Wprost”. Potwierdzeniem niezwykle silnej pozycji było przyznanie przez Marszałka Województwa Podlaskiego tytułu „Podlaska Marka Roku” za rozbudowę fabryk w Narewce, Siemiatyczach oraz wybudowanie nowego obiektu w Hajnówce. PRONAR jako firma, która konsekwentnie realizuje swoją politykę, otrzymał certyfikat „Perła Polskiej Gospodarki” wydany przez magazyn „Polish Market”. W 2017 roku PRONAR został wyróżniony w rankingu „Diamenty Forbesa” – inicjatywie nagradzającej przedsiębiorstwa innowacyjne i z sukcesami. Ostatnie miesiące ubiegłego roku to wreszcie tytuł „Inwestora roku” w konkursie „Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw”. Warto dodać, że polskiej firmie z Narwi niejednokrotnie udawało się pokonać zagranicznych gigantów.

(c) fot: Beata Czarnecka www.beataczarnecka.com

PRONAR doceniano także na innych polach. Na targach POL-ECO System 2017 firma otrzymała statuetkę „Acanthus Aureus” za wyróżniającą się strategię marketingową. Dyplom i medal „Autostrada Polska 2017” to nagroda za wyróżniający się sposób promocji marki.

2017 rok to również wielokrotne wyrazy uznania dla pracy Prezesa Rady Właścicieli PRONARU Sergiusza Martyniuka. Odznakę honorową „Primus In Agendo” nadała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska za szczególne działania i zasługi na rzecz rynku pracy, polityki społecznej oraz rodziny. Statuetkę WIGOR 2017 Pan Sergiusz Martyniuk otrzymał za szczególny wkład w rozwój podlaskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. Wyróżnienie w kategorii „Menedżer roku” to druga nagroda zdobyta w ubiegłorocznym konkursie „Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw”. Niezwykle ważnym wydarzeniem 2017 roku było też wręczenie „Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego” Prezesowi Rady Właścicieli PRONARU przez Marszałka Województwa Jerzego Leszczyńskiego podczas otwarcia fabryki w Hajnówce.

Postęp poczyniony przez PRONAR w 2017 roku jest niezwykle budujący. Otworzyliśmy w tym czasie już siódmą fabrykę, a do oferty wprowadziliśmy wiele produktów, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem na rynku. Ambicja nie pozwala nam jednak osiadać na laurach. Zaplanowaliśmy już kolejne duże inwestycje, premiery oraz prace nad nowymi technologiami w naszym Centrum Badawczo-Rozwojowym. W 2018 roku chcemy umocnić się na pozycji lidera produkcji sprzętu rolniczego, komunalnego i recyklingowego – mówi Prezes Rady Właścicieli PRONARU Sergiusz Martyniuk.

Szybkie tempo ekspansji firmy nie tylko w Polsce, ale i za granicą wymusiło zatrudnienie kolejnych osób. Teraz liczba pracowników PRONARU przekracza już 2 tys. Są to osoby wykwalifikowane i specjaliści w swoich dziedzinach, którzy korzystają z najnowszych technik produkcji oraz dbają o najwyższą jakość maszyn i komponentów opuszczających bramy fabryk.

strefa_biznesu kopia

Ostatnie 12 miesięcy wytężonej pracy jak najbardziej opłaciło się. PRONAR każdego roku stawia duży krok naprzód i staje się firmą coraz silniejszą i o jeszcze szerszym zasięgu. Tempa jednak nie zwalniamy – szczególnie, że rozpoczęty już nowy rok to dla nas podwójna okazja do świętowania. W czerwcu będziemy bowiem obchodzić wyjątkowy jubileusz Pronaru – 30 lat istnienia firmy. Listopad 2018 roku to z kolei miesiąc, kiedy z dumą i radością uczcimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Te wydarzenia są na swój sposób ze sobą połączone. Pronar to bowiem firma z wyłącznie polskim kapitałem, która od samego początku jest tworzona własnym pomysłem, własną pracą i własną pasją.

Nie ma wątpliwości, że kolejne miesiące będą czasem ciężkiej pracy. Wszystko po to, aby osiągać sukcesy rzeczywiste, a nie stworzone przez specjalistów od public relations.