Nasza firma stale rozwija rodzinę przyczep skorupowych. Tegoroczny sezon przynosi ze sobą premierę dziesiątego modelu – T700M/1, który jest zdecydowanym krokiem naprzód z punktu widzenia funkcjonalności przyczep wielkogabarytowych. Użytkownicy pierwszych egzemplarzy zgodnie podkreślają, że na decyzję o zakupie miały wpływ przede wszystkim walory użytkowe maszyny.

Ten model to nasza ostatnia odpowiedź na rosnące oczekiwania przedsiębiorstw i rolników, którzy szukają rozwiązań nie tylko solidnych, ale i możliwie najbardziej funkcjonalnych – podkreśla Grzegorz Tomkowiak, kierownik Działu Krajowego Handlu Sprzętem Rolniczym w Pronarze. – Zdecydowanym krokiem naprzód w tę stronę są hydraulicznie domykane klapy boczne, w szczególności ułatwiające pracę posiadaczom niższych budynków. W ich wypadku inwestycja w taką przyczepę jest o wiele lepszą alternatywą niż przebudowa magazynów czy nieefektywne, wielokrotne wożenie mniejszą przyczepą. Jest to również pierwsza maszyna skorupowa o tak dużej ładowności z opcją trójstronnego wywrotu w naszej ofercie.
Model T700M/ 1 to skorupowy tandem oparty na zawieszeniu z czterema resorami parabolicznymi, zapewniającymi odpowiedni poziom bezpieczeństwa i stabilności maszyny podczas transportu. Komfort przewozu zdecydowanie podnosi standardowo montowany amortyzowany dyszel, a możliwość regulacji wysokości cięgna pozwala na agregowanie maszyny z ciągnikami licznych marek. Przy dopuszczalnej masie całkowitej rzędu 24 t, przyczepa pozwala przewieźć prawie 16 ton materiału, którego maksymalna objętość, po zamontowaniu nadstaw może wynieść aż 35 m3. Dodatkowo doszczelniona i ryglowana tylna klapa jest otwierana oraz zamykana hydraulicznie, podobnie jak wspomniane już klapy boczne. Znajdują się one po prawej stronie maszyny, na którą standardowo można wywrócić skrzynię ładunkową pod kątem 35˚. Z kolei możliwość zamontowania kierowanej biernie osi skrętnej znacznie podnosi możliwości manewrowania przyczepą. Można w niej również opcjonalnie zamontować dwuprzewodową instalację pneumatyczną z automatycznym regulatorem siły hamowania (ALB).

Jednym z pierwszych posiadaczy T700M/1 w Polsce jest Waldemar Rynans z miejscowości Boćki (woj. podlaskie). Gospodaruje na 90 ha z nastawieniem na produkcję mleczną oraz uprawę zbóż, w tym kukurydzy i rzepaku.


Magazyny, w których przechowuję zboże są dość niskie, a dzięki zastosowaniu w przyczepie T700M/1 mechanizmu obustronnego wywrotu bocznego, mogę w nich bez problemu wysypywać zboże – podkreśla Waldemar Rynans. – Istotnym argumentem „za” była też pojemność, która ma istotne znaczenie w transporcie pasz objętościowych, w tym m.in. kukurydzy na kiszonkę. Zdecydowałem się też na zamontowanie wyposażenia dodatkowego – mechanizmu skrętnego tylnej osi. dzięki temu znacząco zwiększyła się łatwość manewrowania przyczepą w ciasnych przestrzeniach.

Jak podkreśla gospodarz, przyczepa będzie „miała co robić” niemal każdego dnia roku. Od transportu zboża czy kukurydzy na kiszonkę, aż po jesienny obornik. Przyda się również do przewozu ziemi w pracach budowlanych, które właściciel rozpoczyna w związku z rozwojem gospodarstwa.

Szczegółowe informacje oraz dane techniczne przyczepy T700M/1 – można znaleźć na stronie produktu.