Pronar wprowadza na rynek kolejny model przyczepy niskopodwoziowej – RC3100/1. Maszyna, podobnie jak pozostałe rozwiązania w tej rodzinie przyczep jest przeznaczona do transportu maszyn i urządzeń rolniczych oraz budowlanych.
Maszyna doskonale sprawdza się podczas przewożenia sprzętu na grunty oddalone od siedzib gospodarstw, jak również podczas transportu balotów czy kostek słomy lub siana. Przyczepa ta jest też wykorzystywana przez przedsiębiorców w celu transportowania sprzętu budowlanego na tereny budów.

RC3100/1 jest zmodernizowaną wersją trójosiowej przyczepy PRONAR RC3100. W porównaniu z wcześniejszym modelem, wyposażono ją w sterowaną biernie tylną oś skrętną, co znacznie ułatwiło manewrowanie oraz zminimalizowało zużycie ogumienia. Zmianom uległa także konstrukcja, w której nacisk położono na wytrzymałość i funkcjonalność maszyny. Dopuszczalna masa całkowita RC3100/1 może sięgać aż 30 ton (przy zastosowaniu odpowiedniego ogumienia), co pozwala na transport 24 ton ładunku.

W przyczepie RC3100/1 standardowo montowany jest zespół jezdny składający się z dwóch osi sztywnych i jednej skrętnej z hydrauliczną blokadą skrętu (funkcja szczególnie przydatną podczas cofania – zapobiega niekontrolowanemu skręcaniu kół). Warto podkreślić, że oba rodzaje osi są produktami Pronaru. Zespół jezdny uzupełniają resory paraboliczne oraz pneumatyczne hamulce bębnowe. Rama przyczepy została wykonana z profili o przekroju dwuteowym z gęsto rozmieszczonymi poprzeczkami, co pozwala na przenoszenie dużych obciążeń.

Ważnymi elementami wyposażenia RC3100/1 są też: nogi podporowe w tylnej części przyczepy, mechaniczna przednia noga podporowa (opcjonalnie – hydrauliczna) oraz mechaniczny system opuszczania i podnoszenia najazdów (opcjonalnie hydrauliczny). Podłoga przyczepy jest wykonana z drewna drzew iglastych (może być też z drewna dębowego).

Przyczepa jest przystosowana do transportu z prędkością 40 km/h, natomiast poprzez zamontowanie odpowiednich osi jezdnych można ją dostosować do prędkości 60 km/h. Wymiary powierzchni ładunkowej RC3100/1 wynoszą 8340×2540 mm, jeśli jednak zajdzie potrzeba można ją poszerzyć do 3 metrów. Czynność ta sprowadza się do wysunięcia specjalnych uchwytów ukrytych w bocznych podłużnicach przyczepy i umieszczenia desek w powstałej w ten sposób przestrzeni. W takim przypadku zadbano też o odpowiednie oznakowanie przyczepy (tzw. oznakowanie ponadgabarytowe).

Elementami wyposażenia dodatkowego przyczepy są m.in.: rozkładane hydraulicznie tylne najazdy, licznik przejechanych kilometrów oraz specjalne wkładki na część pochyloną podłogi (zwiększa to płaską powierzchnię przyczepy). Oprócz RC3100/1, Pronar produkuje także inne modele przyczep niskopodwoziowych: RC2100, RC2100/1, RC2100/2 i RC3100.