Narodowa Wystawa Rolnicza w Poznaniu

W dniach 30 listopada – 2 grudnia w Poznaniu odbyła się Narodowa Wystawa Rolnicza.

Zorganizowało ją Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do współpracy zaproszono firmę Pronar jako największego producenta maszyn rolniczych w Polsce.
Narodowa Wystawa Rolnicza była okazją do przypomnienia historii i tradycji, a także przedstawienia koncepcji współczesnej wsi, która przez lata bardzo się zmieniła i przybrała nowoczesne oblicze. W to świetnie wpisuje się Pronar – światowy lider, który na rynku jest już od 30 lat. W ofercie firmy znajdują się kompleksowe rozwiązania dla rolnictwa, sektora komunalnego, recyklingowego, a także

Podczas Narodowej Wystawy Rolniczej pokazano przyczepę samozbierającą do transportu biomasy PRONAR T400R. To nowoczesne rozwiązanie dające olbrzymie oszczędności w procesie przewożenia masy do punktów jej magazynowania lub przetwarzania. Skrzynia ładunkowa o pojemności 40 m3 stawia ją wśród najbardziej pojemnych przyczep dostępnych na rynku. Na wystawie został zaprezentowany także ciągnik z serii P6 PRONAR 7150 o mocy 176 KM.

Narodowa Wystawa RolniczaNarodowa Wystawa Rolnicza

Na naszym stoisku nie zabrakło znakomitych gości. Odwiedzili je m.in. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, który wygłosił swoje przemówienie oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Ardanowski.

Narodowa Wystawa Rolnicza

– Narodowa Wystawa Rolnicza pokazuje nowoczesne oblicze polskie wsi, która utrzymała zręby polskości i utrzymała własność. To jej zawdzięczamy, że w 1989 roku udało nam się z powrotem wychodzić na niepodległość i pełną suwerenność – powiedział w przemówieniu otwierającym wystawę Prezydent Andrzej Duda.

Podczas otwarcia wystawy swoje wystąpienie miał także Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– W roku 100-lecia odzyskania niepodległości byłoby dziwne, gdybyśmy my rolnicy, my polska wieś nie pokazali tego wszystkiego, z czym wieś się kojarzy, i tego, co wniosła przez te 100 lat zarówno do walki o wolność, utrzymania tej wolności, ale również do rozwoju gospodarczego. Przecież nie było żadnej formacji patriotycznej, która mogłaby prowadzić jakiekolwiek działania partyzanckie bez pomocy polskiej wsi. Gdyby nie wieś, która chroniła, opiekowała się, leczyła – nie byłaby możliwa żadna walka – mówił Krzysztof Ardanowski.

Oprócz maszyn rolniczych podczas wystawy zaprezentowano różne zwierzęta z polskich hodowli – konie, owce, kozy, króliki, drób, bydło raz mlecznych i mięsnych, takich jak holsztyńsko-fryzyjska czy czerwona polska. Podczas wydarzenia odbyła się konferencja naukowa „1918 – 2018 stulecie przemian polskiej wsi” oraz IV Kongres Polskiego Rolnictwa organizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych przy współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dla licznych zwiedzających przygotowano także różne warsztaty.

Narodowa Wystawa Rolnicza była świetną okazją do pokazania, że polska wieś przez 100 lat niepodległości zmieniła się diametralnie. Zdecydowanie wzrósł stopień mechanizacji, podniesiono świadomość bezpieczeństwa wśród rolników, a gospodarstwa stały się otwarte na nowe rozwiązania technologiczne. Swój udział w tym procesie miał także Pronar, który od 30 lat wspiera polskie rolnictwo.