Największy gracz w swojej branży, znana z rozbiórek wielu charakterystycznych budynków na mapie Polski Grupa TREE, nawiązała współpracę z firmą Pronar – największym producentem maszyn recyklingowych w Polsce. Spółka z rynku budowlanego zdecydowała się na włączenie do swojego parku maszynowego dwóch mobilnych przesiewaczy bębnowych MPB 20.55g oraz przenośnika taśmowego MPT 24g. Wkrótce po dostarczeniu maszyny podjęły pracę z gruzem powyburzeniowym w Łubnej k. Piaseczna.

Efektywność i troska o środowisko

Grupa TREE jest największą firmą wyburzeniową w Polsce, która uczestniczyła w rozbiórkach i wyburzeniach wielu powszechnie znanych miejsc, m.in. warszawskiej Rotundy czy wrocławskiego „Szkieletora”. Istotna część działalności grupy jest związana z kruszeniem i sortowaniem materiałów porozbiórkowych (gruzu, skał, betonu, węgla, asfaltu, tłucznia kolejowego) oraz dystrybucją i transportem kruszyw. Priorytetem firmy, równie ważnym jak efektywne wykorzystanie materiałów, jest troska o środowisko naturalne. Stąd decyzja o inwestycjach w kolejne maszyny recyklingowe.

– Dysponując nowoczesnym sprzętem możemy świadczyć usługi najwyższej jakości, a dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii prace wykonujemy szybko, oszczędnie i bezpiecznie – mówi Tomasz Wąsek – dyrektor kontraktu w Grupie Tree –  Dlatego też podjęliśmy decyzję o wyborze rozwiązań firmy Pronar i  zakupiliśmy dwa mobilne przesiewacze bębnowe PRONAR MPB 20.55g oraz przenośnik taśmowy PRONAR MPT24g . Maszyny te idealnie nadają się do pracy z różnymi materiałami, a gąsienicowe podwozie umożliwia ich przestawienie w każdym momencie.


Autonomiczny, gąsienicowy napęd wspomnianych maszyn Pronaru pozwala na ich sprawne operowanie nawet w trudnym, nierównym terenie jakim są zwykle place budowlane, bez konieczności agregowania z ciągnikiem. Przenośniki i przesiewacze łatwo też przetransportować z miejsca na miejsce – można je umieścić na przyczepie niskopodwoziowej. Oba walory nabierają szczególnego znaczenia właśnie w firmach, które podejmują się zleceń w miejscach często oddalonych od siebie o setki kilometrów.

Sprawdzone rozwiązania, zasłużona renoma

Mobilne przesiewacze bębnowe są najczęściej wybieranym rozwiązaniami z coraz większej rodziny maszyn recyklingowych Pronaru. Sprawdzona, stale doskonalona konstrukcja oraz szerokie możliwości konfiguracji sprawiają, że doskonale poradzą sobie nie tylko z materiałem budowlanym, ale również odpadami komunalnymi, ziemią, kompostem i biomasą. Zastosowanie separatorów powietrznych, magnetycznych czy dużej frakcji pozwala na dodatkowy odzysk ciężkich (kamienie, gruz), lekkich (papier, folia) czy ferromagnetycznych (metale) frakcji od materiału przesiewowego. Napędzane są silnikami elektrycznymi lub spalinowymi, przy czym te drugie – w każdej maszynie recyklingowej Pronaru – spełniają najbardziej rygorystyczne normy emisji – Stage V.


W połączeniu z mobilnymi przenośnikami taśmowymi wysokiej wytrzymałości (Heavy Duty), jak to ma miejsce w przypadku pracującego dla Grupy TREE duetu MPB 20.55g i MPT24g, przesiewacze tworzą przenośną, wydajną linie przetwarzania surowców, umożliwiającą firmom zaoszczędzenie wydatków związanych z utrzymywaniem koparko-ładowarki i pracą operatora. Przenośniki taśmowe pracują bezobsługowo, a przygotowanie do pracy odbywa się w zdumiewająco krótkim czasie.