Pronar, dzięki długoletniemu doświadczeniu produkcyjnemu, kompetentnej kadrze pracowników i doskonałemu zapleczu naukowo-badawczemu, wytwarza nowoczesne maszyny rolnicze i recyklingowe. Wdrażanie do produkcji nowych wyrobów jest poprzedzone m.in. starannymi analizami i badaniami ich niezawodności oraz potrzeb rynku. Zakończonym sukcesem przykładem takiego działania jest wdrożenie do produkcji kosiarki rozdrabniającej KPR500.

Kosiarka ta charakteryzuje się masą 2800 kg oraz zapotrzebowaniem na moc ciągnika nie mniejszą niż 120 KM (88 kW). Zamontowano w niej trzy głowice tnące, pozwalające na uzyskanie aż pięciometrowej szerokości roboczej. Na każdej z głowic zamocowane są trzy solidne noże, gwarantujące pewne cięcie i dokładne rozdrobnienie skoszonego materiału. Kosiarka KPR500 jest uniwersalną maszyną, która znajduje zastosowanie przy wykaszaniu i rozdrabnianiu traw, chwastów, trzciny, ściernisk czy nawet krzaków i zarośli.


Jej konstrukcja składa się z pokładu głównego z dwoma skrzydłami (prawe i lewe) oraz układu zawieszenia połączonego z dyszlem. Skrzydła KPR500 podczas koszenia mogą wychylać się względem pokładu głównego do 25o w dół, co – w połączeniu ze specjalnym układem zawieszenia – zapewnia doskonałe kopiowanie terenu. Konstrukcja w strefie mulczowania materiału, skrzydła oraz pokład główny są wzmocnione blachami odpornymi na uderzenia oraz ścieranie.
Podczas pracy kosiarka porusza się na sześciu szerokich kołach, pozwalających równomierne rozkładać nacisk na podłoże. Dzięki temu może ona pracować nawet na podmokłym i grząskim terenie, nie tworząc przy tym głębokich kolein. Głowice tnące kosiarki są napędzane przez mocne przekładnie oraz wały, gwarantując bezawaryjny napęd nawet w najcięższych warunkach. Zakres wysokości koszenia KPR500 mieści się w granicach od 25 do 400 mm. Regulacji dokonuje się bez dodatkowych narzędzi – poprzez zmianę liczby płyt dystansowych ograniczających skok siłownika odpowiedzialnego za unoszenie kosiarki. Dzięki temu zmiana wysokości koszenia przebiega bardzo sprawnie i nie wymaga wysiłku fizycznego operatora kosiarki.
Transport kosiarki rozdrabniającej KPR500 odbywa się na czterech kołach ze złożonymi hydraulicznie skrzydłami. Szerokie ogumienie zapewnia jej dobrą amortyzację podczas szybkiego poruszania po drogach. Podczas transportu zalecane jest maksymalne podniesienie kosiarki do góry, co pozwala uzyskać duży prześwit maszyny. Szerokość oraz wysokość maszyny przygotowanej do transportu nie przekracza trzech metrów. Dodatkowo kosiarka jest wyposażona w tablice ostrzegawcze oraz oświetlenie pozwalające na swobodne i bezpieczne poruszanie się po drogach publicznych.
Kosiarka KPR500 dostępna jest z dwoma wariantami zaczepów: stały o średnicy 40 mm oraz obrotowy o średnicy 50 mm. Maszyna może być także wyposażona w dodatkową amortyzację hydrauliczną polepszającą komfort szybkiego transportu maszyny po drogach.