15 lipca odbyło się uroczyste otwarcie lądowiska Pronar z niemal 1000-metrowym pasem startowym.
Lądowisko powstało, przede wszystkim po to, by przedstawiciele firmy łatwiej i szybciej mogli dotrzeć do swoich partnerów i odbiorców. Pronar zdobywa rynki na całym świecie i wymaga to stworzenia rozbudowanej sieci dilerskiej, ale także maksymalnej mobilności. Tracenie wielu godzin czy nawet dni na dojazd do kontrahenta, to strata czasu i pieniędzy. Dzięki śmigłowcom podróż trwa chwilę bez korków i gubienia się na remontowanych drogach.
Z tej prostej kalkulacji w maju 2015 rozpoczęła się nowa era w naszej firmie. Zaczęliśmy od zakupu śmigłowca o lokalnym zasięgu. Szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, bo spełniał on oczekiwania Zarządu firmy. W konsekwencji podjęto decyzję o zakupie samolotu docierającego do dalszych lotnisk w Polsce i w Europie. Kolejnym krokiem było przystosowanie infrastruktury do ich optymalnego wykorzystania, czyli budowa lądowiska biznesowego.
Z nowego lądowiska na terenie fabryki Pronaru skorzysta też lokalna społeczność. W ramach stosownych porozumień, będzie z niego korzystało lotnictwo Straży Granicznej, Policji, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz samolotów przeciwpożarowych służb leśnych, czyli te jednostki, które bezpośrednio troszczą się o bezpieczeństwo i zdrowie okolicznych mieszkańców.
Podczas ich interwencji również liczy się każda chwila. Od szybkiego dotarcia śmigłowca LPR do pacjenta zależy życie ludzi, straż graniczna pilnuje bezpieczeństwa naszego kraju. Służbom leśnym możliwość korzystania z pronarowskiego lotniska ułatwi choćby akcje pożarnicze i szybszy dolot do zagrożonych obszarów Puszczy Białowieskiej, znajdującej się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do tej pory w tym regionie brakowało miejsca do lądowania i uzupełnienia paliwa dla osób i instytucji planujących wyprawy lotnicze w rejon Podlasia, a także do państw sąsiadujących. Baza lotniskowa w Narwi staje się tym samym strategicznym punktem na mapie lotniczej i turystycznej regionu.
Firma Pronar dołączając do systemu lądowisk w Polsce, wpisuje się w rozwój lotnictwa w naszym regionie, zapewniając tym samym w pełni kompleksową usługę nie tylko zabezpieczenia operacji lotniczych, wykonywania zadań lotnictwa państwowego i ratowniczego, ale także przyczynia się do promocji i rozwoju Podlasia.
Spółka Pronar dysponuje śmigłowcami i samolotem Wybudowała dla nich lądowisko śmigłowcowe i utwardzony pas startowy o długości 1000 metrów. Są one przystosowane do wykonywania startów i lądowań VFR zarówno w dzień jak i w nocy.
Realizacja inwestycji budowy lądowisk w Narwi obejmowała:
- budowa hangaru lotniczego;
- budowę płyty lądowiska śmigłowcowego;
- budowę utwardzonego pasa startowego dla samolotu i drogi kołowania do hangaru;
- zabudowa stacji meteorologicznej na potrzeby lądowisk;
- montażu masztu stacji radiowej z oświetleniem;
- wykonaniu instalacji monitoringu;
- wykonanie oświetlenia do lotów nocnych;
Idąc za ciosem firma Pronar, jako lider na podlaskim rynku paliw, rozszerzyła koncesję o paliwo lotnicze JET A – 1, zaspokajając tym samym zapotrzebowanie potrzeb paliwowych w tej części Polski. Na potrzeby tankowania podmiotów zewnętrznych dysponujemy Cysterną o pojemności 12 000 litrów, wyposażoną w najnowocześniejszy system filtrujący paliwo. Dzięki takiemu wyposażeniu zachowujemy najwyższą jakość usług, z możliwością dojazdu w dowolnie wskazane miejsce tankowania.
Innowacje są domeną Ponaru. To dzięki nim zdobył silną pozycję na światowym rynku maszyn rolniczych i komunalnych. Pronar, który wystartował w 1988 roku i od tego czasu nieprzerwanie się rozwija, podejmuje ciągle ambitne wyzwania. Wprowadza nowe produkty, otwiera nowe fabryki i inwestuje w nowe technologie. Zdobywa nowe rynki – ostatnio między innymi Urugwaj, Argentynę, USA, zwiększa zatrudnienie, otwiera lądowiska, aby być szybciej i bliżej świata. To wszystko powoduje, że Spółka jest jedną z największych i najszybciej rozwijających się firm w kraju. Pronar drogę do gospodarczej czołówki utorował sobie otwartością na nowości, elastycznym podejściem do biznesu i postawieniem na ciężką i efektywną pracę.
Dotychczas pomysły na kolejne inwestycje okazują się trafione. Dotyczy to nie tylko sfery produkcyjnej. Pronar otworzył w Narwi Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym prowadzone są prace nad nowymi konstrukcjami, testy wytrzymałościowe maszyn, szczegółowa kontrola ich jakości. Ta potężna inwestycja, to unikat na skalę europejską i kolejny krok w rozwoju innowacyjności przedsiębiorstwa.
Dziś Pronar ma ponad 2000 zatrudnionych pracowników, 7 nowoczesnych fabryk, innowacyjne Centrum Badawczo Rozwojowe, lądowiska samolotowe i śmigłowcowe. Dzisiaj firma Pronar to niekwestionowany lider rynku maszyn i urządzeń dla rolnictwa, usług komunalnych oraz branży transportowej i siecią dilerską w ponad 60–ciu krajach świata. Firma, która jest numerem jeden w technice rolniczej, komunalnej, recyklingowej, leśnej, produkuje profile burtowe, osie i układy jezdne, koła tarczowe, pneumatykę i hydraulikę siłową oraz wiele innych, nie ma już z kim konkurować w kraju, więc naturalną koleją rzeczy jest skrócenie „odległości w czasie” dotarcia do partnerów i odbiorców.
Zapraszamy do fotogalerii z otwarcia lądowisk:
Ostatnie
- 25 paź 2024Gala wręczenia odznaczeń resortowych w Centrum Wystawowym PRONAR
- 01 paź 2024Otwarcie stacjonarnego sklepu z częściami zamiennymi PRONAR
- 22 sie 2024Sklep internetowy Pronar Wheels
- 29 maj 2024Pronar i Wojskowa Akademia Techniczna łączą siły na rzecz innowacji
- 27 maj 2024Prestiżowe wyróżnienie Polskiej Rady Biznesu dla Prezesa PRONAR