Pronar od wielu lat gości podczas wakacji studentów wyższych uczelni. Co roku kilkadziesiąt osób z całej Polski ma możliwość odbycia praktyk na wybranych przez siebie wydziałach firmy. Praktyki umożliwiają studentom nabycie doświadczenia i poszerzają ich wiedzę.
W tym roku w Pronarze już ponad 30 osób odbyło miesięczne i trzymiesięczne praktyki na wydziałach: Wdrożeń, Produkcji Osi, Kół Tarczowych, Produkcji Metalowej, Pneumatyki i Hydrauliki, w Biurze Planowania i Przygotowania Produkcji, Centrum Badawczo-Rozwojowym, a także w działach: Części Zamiennych oraz Księgowości.
Jak studenci oceniają praktyki w Pronarze? Oto, co powiedzieli nam: Monika Siniakowicz, studentka drugiego roku filologii rosyjskiej (komunikacja językowa w sferze biznesu) Uniwersytetu w Białymstoku, odbywająca praktyki w Dziale Części Zamiennych oraz Dawid Andrzejewski, student czwartego roku Mechatroniki na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej – praktykant w Centrum Badawczo-Rozwojowym.

Dlaczego zdecydowaliście się na udział w praktykach w Pronarze?
Monika: – Zawsze chciałam spróbować sił w dużej firmie, która sprzedaje swoje wyroby nie tylko w kraju, ale też za granicą.
Dawid: – Pronar jest największym producentem maszyn rolniczych w Polsce. Poza olbrzymim doświadczeniem konstruktorów, niepodważalnym atutem jest bliskość firmy od mojego rodzinnego miasta, czyli Hajnówki.

Jak wspominacie swój udział w praktykach?
Monika: – Bardzo dobrze. Poznałam dokładnie firmę, dowiedziałam się, że działa jak sprawny organizm, a każdy wydział jest powiązany z kolejnym. Dowiedziałam się także, jaką rolę pełnią osoby znające język rosyjski.
Dawid: – Swój udział w praktykach wspominam bardzo miło. Od samego początku zostałem ciepło przyjęty przez wszystkich pracowników Centrum Badawczo-Rozwojowego. Chętnie dzielili się ze mną swoim bogatym doświadczeniem zawodowym.

Co Wam się najbardziej podobało?
Monika: – Że nie byliśmy uwięzieni w jednym miejscu, np. przy biurku. W ramach odbywanej praktyki zapoznaliśmy się z pracą na halach produkcyjnych. To co produkuje Pronar, skalę jego możliwości, zobaczyliśmy na placu obok Centrum Badawczo-Rozwojowego, gdzie są wystawione wszystkie maszyny. Pewnego dnia zostałam poproszona o pomoc w innym dziale. Obawiałam się nagłej zmiany otoczenia, ale niepotrzebnie, ponieważ – dzięki temu – nauczyłam się wielu nowych rzeczy. Dawid: W Pronarze najbardziej cenię atmosferę panującą wśród pracowników, która sprawia, że już od pierwszego dnia praktyk można mieć wrażenie, jakby się tu od lat pracowało.

Na ile istotna okazała się relacja pomiędzy opiekunem praktyk a studentem?
Monika: – Bardzo ważna, ponieważ dla studenta pierwsze dni praktyk mogą być trudne – to coś nowego, zupełnie inne miejsce niż uniwersytet. Dochodzi do tego tęsknota za wakacjami, jeśli ktoś, tak jak ja, rozpoczął praktyki tuż po sesji. Student potrzebuje wsparcia, aby szybko zebrał siły do pracy i odnalazł się w nowym środowisku.
Dawid: – Jestem pod wrażeniem wspaniałej atmosfery w Pronarze panującej między pracownikami, która sprawia, że już od pierwszego dnia praktyk czułem się jak pracownik z kilkuletnim stażem. Relacja pomiędzy studentem a opiekunem praktyk jest kluczowa dla zdobycia niezbędnego doświadczenia zawodowego, a otwarte relacje pozwalają na uzyskanie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.

Czy praktyki studenckie spełniły Wasze oczekiwania?
Monika: – Jak najbardziej. Będę miło wspominać czas spędzony w Pronarze.
Dawid: – Tak, zwłaszcza te dotyczące poznania pracy w wielobranżowym przedsiębiorstwie, której atmosfera różni się od życia akademickiego. W Pronarze uzmysłowiłem też sobie, jak odpowiedzialna jest praca inżyniera.

Czy polecilibyście Waszym koleżankom i kolegom odbycie praktyk w Pronarze?
Monika: – Tak, oczywiście. Praktyki w Pronarze to ważne doświadczenie. Każdy znajdzie tu miejsce, w którym może nabyć nowych doświadczeń. Co ważne, nie jesteśmy zamknięci tylko w biurze – widzimy także pracę na halach produkcyjnych. Gdy mamy wątpliwości lub jakieś pytania – nie zostajemy sami. Zawsze ktoś nam pomaga. Pierwszego dnia praktyk przeszliśmy szkolenia: bhp, przeciwpożarowe, pierwszej pomocy, dzięki czemu mamy pewność, że nikt nie lekceważy naszego zdrowia i życia. Wszystko po to, abyśmy czuli się bezpiecznie. Studenci zazwyczaj mają obawy przed rozpoczęciem praktyk, ale to złe myślenie. Być może to właśnie w miejscu odbywania praktyki studenckiej otwierają się pierwsze drzwi do kariery.
Dawid: – Na pewno warto wybrać praktykę w Pronarze. Odbywając ją utwierdziłem się w przekonaniu, że Pronar jest jednym z największych podlaskich przedsiębiorstw. Jest to dla mnie o tyle ważne, że pochodzę z południowej części województwa podlaskiego.

Bardzo Wam dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia na studiach.
Rozmawiała Ewa Czerniakiewicz z działu kadr firmy Pronar

Zasady przyjmowania na praktyki w Pronarze
Na adres kadry@pronar.pl w kwietniu lub w maju należy wysłać zgłoszenie z cv, które – oprócz danych osobowych i kierunku studiów – powinno zawierać także informacje o preferowanym terminie odbywania praktyk oraz osiągnięciach podczas studiów. Praktyki odbywają się na podstawie umowy pomiędzy firmą a uczelnią. Tuż przed ich rozpoczęciem każdy student otrzymuje e-maila z Działu Kadr. Zawiera on informacje m.in. o terminie praktyk, przydzielonej jednostce organizacyjnej, pomocy w dojazdach oraz opis pierwszego dnia praktyk. Wszyscy studenci mają możliwość wykupienia bonów obiadowych, a osoby spoza regionu – także zamieszkania w hotelu pracowniczym.