Podczas największych na świecie targów budowlanych Pronar po raz pierwszy pokazał aż pięć nowych maszyn. Dwie z nich to początek zupełnie nowej rodziny produktów, które będą powstawały w siemiatyckiej fabryce firmy. Ich powstanie jest wynikiem dotychczasowych doświadczeń i międzynarodowych sukcesów marki w dziedzinie recyklingu. Zarówno premiery, jak też samo stoisko Pronaru spotkało się z ogromnym zainteresowanie odwiedzających Targi Monachijskie w dniach 24-30 listopada br.
Kluczowym elementem stoiska Pronaru były dwie maszyny zapowiadające wejście w nowy segment rynku: kruszarka szczękowa Pronar MJC 6510 i przesiewacz pokładowy typu scalper Pronar MPP 1238s. To maszyny skierowane do klientów zajmujących się przetwarzaniem kruszyw oraz ich recyklingiem (np. w przypadku gruzu czy asfaltu). Jest to dalszym rozwinięciem dziedziny recyklingu, z którą Pronar ma już do czynienia od kilku lat, przez których to czas zbudował solidną markę na rynku na całym świecie.
Kruszarka Pronar MJC 6510 to maszyna ważąca ok. 33 t wyposażona w komorę kruszącą o wlocie 1015×650. Pojemna nadawa umożliwia łatwy załadunek nawet dużymi ładowarkami, a składane hydraulicznie nadstawy ułatwiają szybkie przygotowanie maszyny do pracy. Wykorzystanie nowoczesnego ekranu dotykowego daje możliwość sterowania różnymi parametrami pracy z jednego pulpitu. Napędem jest tutaj silnik CAT 7.1, który za pomocą hydrauliki napędza szczękę w komorze. Dzięki takiemu układowi możliwy jest łatwy rewers w celu usunięcia zatoru lub ciągłą pracę w przeciwnym kierunku. Za płynne podawanie odpowiada system z czujnikiem zamontowanym nad komorą, który na bieżąco monitoruje poziom zapełnienia komory i w razie potrzeby pauzuje podawanie materiału. Regulacja szczeliny odbywa się w sposób hydrauliczny z pulpitu co znacząco skraca proces jej ustawiania, a także podnosi precyzję oraz bezpieczeństwo pracy.
Przesiewacz pokładowy Pronar MPP 1238s to maszyna ważąca ok. 21 t wyposażona w skrzynię przesiewającą o wymiarach 1250×3800. Dzięki możliwości kompaktowego złożenia maszyny, możliwy jest jej łatwy przewóz. Podczas targów zaprezentowano różne warianty wyposażenia jej w systemy przesiewania – od najprostszego sita palonego czy plecionego, przez ruszt typu szynowego czy sito typu piano. W momencie zakupu klient będzie miał możliwość uzbrojenia przesiewacza w zależności od swoich potrzeb. Unikatową funkcjonalnością tej maszyny jest opcjonalny metalowy podajnik w koszu zasypowym rzadko kiedy oferowany przez konkurencję w takim rozmiarze przesiewacza. W połączeniu z solidną konstrukcją oraz innymi wzmocnieniami, MPP1238s poradzi sobie nawet z dużymi kawałkami materiału.
Trzecią premierą był dwuwałowy rozdrabniacz wolnoobrotowy Pronar MRW 2.65. To zupełna nowość w gamie wyposażona w jednocześnie ramę hakową oraz gąsienice. Dzięki temu możliwy jest jej łatwy przewóz samochodem z zabudową hakową, a później poruszanie się na miejscu docelowym już o własnych siłach. System opiera się na podnoszeniu maszyny na siłownikach hydraulicznych. To unikatowa konstrukcja, która została zgłoszona do Urzędu Patentowego. MRW 2.65 wyposażono w silnik Volvo 5,5l, który za pomocą układu hydraulicznego napędza wały. Dzięki zastosowaniu takiego motoru wewnątrz udało się wygospodarować dużo miejsca na łatwe dostępy serwisowe, a w połączeniu z solidnymi wygłuszeniami, uzyskano niski poziom hałasu.
Na Baumie pokazano także nowe maszyny komunalne. Premierą z bogatej już oferty Pronaru była równiarka drogowa RD-C25 wyposażona w system Leica Geosystems. To maszyna przeznaczona do precyzyjnego równania nawierzchni. Dzięki zaawansowanej technologii nie ma potrzeby ciągłej kontroli, przestawiania i wykonywania pomiarów, ponieważ RD-C25 samo wykonuje te wszystkie czynności w czasie rzeczywistym. To znacząco skraca czas pracy i bardzo ją ułatwia.
Druga premiera komunalna to zamiatarka Pronar ZM-H22. To sprzęt do zastosowania profesjonalnego przy usuwaniu zabrudzeń takich jak błoto, piasek czy śnieg z powierzchni przemysłowych (mocno eksploatowane przez maszyny budowlane okolice fabryk czy budowy dróg). System łatwego opróżniania pojemnika skraca do minimum czas potrzebny na przestoje.
Na targach pokazano również stabilizator gruntu Pronar SGD21. To maszyna napędzana z wałka odbioru mocy, która pozwala na przygotowanie struktury gleby pod budowę drogi lub rekultywację terenu. W razie potrzeby sprzęt jest w stanie zagłębić się nawet do 400 mm pod powierzchnię ziemi celem wykonania swojej pracy.
Zaprezentowane maszyny pokazują, że Pronar jest firmą, która jest ciągle nastawiona na rozwój i poszerzanie gamy. Kolejne modele pozwalają na bycie dla klientów typem dostawcy „one-stop”. Dzięki temu w Pronarze odbiorca będzie mógł zakupić całe ciągi technologiczne, a także zdywersyfikować swoją działalność.
Każda z zaprezentowanych maszyn to nie efekt jednostkowych zadań przydzielonych konstruktorom, ale licznych doświadczeń zbieranych przez lata. Prawie 35 lat obecności na rynku, tysiące zadowolonych klientów i ogromna wiedza pozwalają konstruować coraz to doskonalsze i nowocześniejsze maszyny.
Bauma to największe na świecie targi. Ich tematyka to ciężki sprzęt budowlany, kopalniany oraz przetwórstwo kruszyw. W tym roku pokazało się na nich 3200 wystawców z 60 krajów. Ich stoiska odwiedziło prawie 500 tys. osób z ponad 200 krajów świata. Większość odwiedzających pochodziła z Niemiec, Włoch, Turcji, Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Holandii, Francji, USA, Austrii, Hiszpanii i Chin. Kolejna Bauma odbędzie się w dniach 7-13 kwietnia 2025.
Ostatnie
- 25 paź 2024Gala wręczenia odznaczeń resortowych w Centrum Wystawowym PRONAR
- 01 paź 2024Otwarcie stacjonarnego sklepu z częściami zamiennymi PRONAR
- 22 sie 2024Sklep internetowy Pronar Wheels
- 29 maj 2024Pronar i Wojskowa Akademia Techniczna łączą siły na rzecz innowacji
- 27 maj 2024Prestiżowe wyróżnienie Polskiej Rady Biznesu dla Prezesa PRONAR