Ośrodek Szkolenia Lotniczego PRONAR znalazł się w elitarnym gronie laureatów Podlaskiej Marki Roku 2020. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród nastąpiło podczas uroczystej gali w czwartek, 16 grudnia br. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Funkcjonująca w strukturze firmy szkoła latania została wyróżniona w kategorii „Odkrycie”, gdzie wskazywane są nowe, innowacyjne produkty lub usługi.

Podlaska Marka Roku to organizowany od 2004 r. plebiscyt, który ma na celu wyłonienie przedsięwzięć istotnych z punktu widzenia promocji województwa w kraju i poza granicami Polski. Zwycięzców wyłania kapituła  nagrody, składająca się m.in. ze specjalistów ds. jakości, gospodarki, marketingu i turystyki. Nagroda jest obecnie przyznawana w dziewięciu kategoriach.


– W imieniu prezesa Sergiusza Martyniuka i zarządu firmy bardzo dziękuję za to wyróżnienie – powiedział zaraz po odebraniu nagrody Radosław Bielecki, dyrektor ds. eksportu maszyn recyklingowych Pronaru. – Jest ono bardzo wyjątkowe, ponieważ odnosi się do dużej inwestycji, czyli naszej floty powietrznej, która nie tylko służy szkoleniu przyszłych lotników, inwestowaniu w młodzież, ale to również za jej pośrednictwem na Podlasie trafiają nasi liczni goście. Są nimi przeważnie ludzie biznesu z całej Europy co siłą rzeczy czyni z nas również promotora i ambasadora całego regionu. A takie właśnie wyróżnienie, jak myślę, jest nawet tysiąc razy więcej warte niż sama nagroda.

Nagrodzony Ośrodek Szkolenia Lotniczego PRONAR jest inicjatywą, dzięki której można spełnić swoje marzenia o lataniu, jak również zdobyć unikalne kwalifikacje stawiając pierwsze kroki w karierze zawodowego pilota statków powietrznych. Ośrodek prowadzi w pełni profesjonalne kursy umożliwiające zdobycie licencji pilota szybowcowego, uprawnień do akrobacji szybowcowych, pilotowanie samolotów ultralekkich oraz uprawnień instruktora samolotów ultralekkich. Organizuje też otwarte loty widokowe, umożliwiając podziwianie piękna Podlasia z powietrza wszystkim, którzy odwiedzają nasz region. Stajac się przez to coraz bardziej znaczącym miejscem na turystycznej mapie województwa podlaskiego.

Ośrodek działa na bazie stale rozbudowywanej infrastruktury lotniczej Pronaru w Narwi, która jako jedyna w regionie dysponuje własnym pasem startowym o długości 1,5 km o twardej nawierzchni z tworzywa sztucznego. Spośród pasów budowanych w tej technologii pas w Narwi jest najdłuższy na świecie. Obiekt był wizytowany przez delegację urzędników lotnictwa cywilnego z Chin, którzy planują budowę podobnych obiektów w Państwie Środka. Kursanci oraz korzystający z lotów widokowych goście mają do dyspozycji najnowocześniejszą flotę szybowców i samolot ultralekki, a wszystko odbywa się pod okiem doświadczonej kadry instruktorów.


W szkoleniu (podstawowym i zaawansowanym, np. nauka akrobacji) są wykorzystywane maszyny: dwuosobowe polskie szybowce PW-6U oraz SZD-54-2 Perkoz, którego parametry techniczne są zbliżone do maszyn startujących w mistrzostwach świata, trzy jednomiejscowe polskie szybowce treningowe SZD-50-1 Junior oraz słowacki samolot ultralekki WT-9 Dynamic, który służy do szkolenia na świadectwo kwalifikacji pilota samolotów ultralekkich oraz do holowania szybowców zamiast wyciągarki szybowcowej (również na wyposażeniu).

O dynamice rozwoju ośrodka świadczą też m.in. zorganizowane już w pierwszym roku istnienia zawody szybowcowe rangi ogólnopolskiej, których uczestnicy rywalizowali na celność lądowania o Puchar Prezesa Pronaru. W tegorocznej, drugiej edycji rywalizowało ze sobą już prawie stu pilotów.

Sami kursanci i instruktorzy ośrodka mają za sobą już kilkaset startów i lądowań, a liczba wylatanych godzin przekroczyła już tysiąc. Kilkudziesięciu pierwszych absolwentów może się już pochwalić własną licencją pilota szybowcowego.