Pronar wprowadza na rynek kolejną nowość rodzinie maszyn recyklingowych. Jest nią mobilny rozdrabniacz wolnoobrotowy MRW 2.75g na podwoziu gąsienicowym. Innowacyjne rozwiązania techniczne zastosowane w tej maszynie pozwoliły osiągnąć nie tylko wysoką wydajność, ale również ponadprzeciętną uniwersalność.

Rozdrabniacz MRW 2.75g powstał z myślą o nabywcach potrzebujących maszyny o kompaktowych rozmiarach, wydajnej i nowoczesnej. Masa MRW 2.75g wynosi około 16000 kg. choć może się różnić w zależności od wyposażenia. W najnowszej maszynie recyklingowej Pronaru mogą być zamontowane wały rozdrabniające przystosowane do obróbki odpadów budowlanych (w tym tzw. czystego i zbrojonego gruzu), komunalnych oraz elementów stalowych. Wyposażenie rozdrabniacza w więcej niż jeden komplet wałów zwiększa jego funkcjonalność. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala poszerzyć zakres świadczonych usług, zwłaszcza że oparta na kasecie konstrukcja osadzenia wałów znacząco ułatwia ich wymianę na wały innego typu, aby idealnie dobrać go do rozdrabnianego materiału. Wymiana powoduje zmianę charakterystyki pracy maszyny, a przy tym trwa krótko i jest bardzo prosta (nie wymaga wykorzystywania specjalistycznych narzędzi).

Istotnym elementem rozdrabniacza PRONAR MRW 2.75g jest przekładnia asynchroniczna. Umożliwia ona niezależny obrót wałów, które mogą kręcić się w tę samą lub przeciwne strony, a nawet każdy z różną prędkością. To zaś pozwala zwiększyć wydajność i podtrzymać ciągłość procesu rozdrabniania. Możliwość niezależnego sterowania obrotami wałów znacznie ułatwia także uchwycenie wrzucanego na wały materiału i jego przemieszczanie po komorze rozdrabniającej. Natomiast dzięki asynchronicznej pracy przekładni zmniejsza się ryzyko nawijania materiału na rdzenie wałów rozdrabniających.

Atutami rozdrabniacza MRW 2.75g, które przekonują przedsiębiorstwa oferujące mobilne usługi rozdrabniania do zakupu, są małe rozmiary (ułatwiają jego przemieszczanie) oraz możliwość wyposażenia w wiele rodzajów wałów. Najnowszy rozdrabniacz Pronaru spełnia także wymogi firm zajmujących się wyburzeniami – idealnie sprawdza się tu maszyna na podwoziu gąsienicowym. W przeciwieństwie do kruszarek, MRW 2.75g doskonale rozdrabnia nie tylko gruz zbrojony, ale także występujące w konstrukcjach – drewno i inne zanieczyszczenia z którymi kruszarki sobie nie radzą. Pozwala to ograniczyć po rozbiórce czas i koszty transportu materiału, ponieważ zmniejszenie jego objętości jest dokonywane na miejscu. Rozdrabniacz posiada system otwieranego rusztu (sit) pod wałami rozdrabniającymi. Takie rozwiązanie pozwala na regulowanie frakcji końcowej materiału wyjściowego.

Dużym walorem rozdrabniacza MRW 2.75g jest jego mobilność, która pozwala na szybkie i łatwe manewrowanie na każdym obszarze jakim pracuje maszyna. Ważnym udogodnieniem dla operatora jest montowany w wyposażeniu standardowym system centralnego smarowania wszystkich trudno dostępnych ruchomych elementów maszyny. W okresie eksploatacyjnym czynności związane z prawidłowym działaniem systemu smarowania ograniczają się jedynie do kontroli ilości smaru w zbiorniku. Wyposażenie rozdrabniacza w separator magnetyczny pozwala na odseparowanie odpadów stalowych znajdujących się w rozdrabnianym materiale.


Mobilny rozdrabniacz wolnoobrotowy MRW 2.75g jest maszyną nowoczesną o dość skomplikowanej budowie, ale jednocześnie niezwykle prostą w obsłudze. Zadanie operatora sprowadza się jedynie do rozłożenia przenośnika taśmowego oraz wybrania odpowiedniego programu sterującego pracą maszyny. MRW 2.75g skutecznie rozdrabnia np. odpady komunalne, gruz porozbiórkowy, materiał drewniany, opony itp.

W ofercie Pronaru znajduje się także maszyna alternatywna dla wersji MRW 2.75g – również nowość, ale na ramie hakowej – MRW 2.75h, a to oznacza, że można go w prosty sposób przewieźć popularnym trzyosiowym samochodem z zabudową hakową.